Kogeneracja. Jakie korzyści przynosi skojarzona produkcja energii elektrycznej i ciepła lub chłodu, w przypadku trigeneracji?

Kogeneracja to sprawdzone rozwiązanie, które od lat stosowane jest w przemyśle. Pozwala osiągnąć wyższą sprawność przetwarzania energii zawartej w paliwie w porównaniu do produkcji rozdzielonej, co wpływa na redukcję kosztów związanych z wykorzystaniem energii elektrycznej, ciepła lub chłodu.

Co to jest kogeneracja? 

To proces skojarzonej, czyli równoczesnej produkcji energii elektrycznej i ciepła w układzie opartym na przykład na silniku gazowym. Znaczne korzyści może przynieść montaż kogeneracji wraz z modernizacją własnych źródeł zasilania. Zwrotu z inwestycji najczęściej wynosi się już nawet po 2-3 latach od instalacji. Obecnie wykorzystywane układy charakteryzują się sprawnością na poziomie blisko 90%.

Komu poleca się instalację kogeneracyjną? 

Kogeneracja to rozwiązanie, które poleca się zakładom wykorzystującym równocześnie energię elektryczną, ciepło lub chłód do zasilania procesów technologicznych. Najczęściej stosuje się ją w przemyśle, rolnictwie, ale także w obiektach szpitalnych, hotelowych i rekreacyjnych.

Jakie są zalety kogeneracji?

Dzięki montażowi kogeneracji zyskamy własne źródło energii elektrycznej i ciepła, co pozwala znacznie obniżyć koszty ich zakupu i zyskać oszczędności nawet do 3 milionów złotych rocznie przy pełnym wykorzystaniu jednostki o mocy 1 MW. Energia elektryczna wytworzona podczas kogeneracji przemysłowej jest o ponad 30% tańsza w stosunku do tej zakupionej z sieci. Rozwiązanie redukuje również wydatki związane ze zmiennymi kosztami dystrybucji, w tym opłaty mocowej, na której można zaoszczędzić nawet do 83%. 

Kogeneracja zapewnia niskoemisyjne źródła ciepła lub chłodu, co oznacza zmniejszenie emisji CO2 o blisko 45%. Oprócz korzyści ekologicznych, takie rozwiązanie buduje również pozytywny wizerunek marki zaangażowanej społecznie. 

Produkcja energii na terenie własnego zakładu gwarantuje przedsiębiorstwom większe bezpieczeństwo. Pozwala częściowo uniezależnić się od rosnących cen energii z sieci elektrycznej, które powodowane są między innymi kosztami emisji CO2. Kogeneracja minimalizuje również ryzyko strat energii związanych z przesyłem czy zakłóceń w dostawie z sieci spowodowanych awariami lub warunkami atmosferycznymi.

Jak przebiega montaż instalacji kogeneracyjnej?

W pierwszym etapie wstępnie określany jest potencjał zastosowania kogeneracji i szacowane oszczędności.

Decyzje o realizacji instalacji kogeneracyjnej dokonujemy w oparciu o bilans zapotrzebowania na energię elektryczną, ciepło lub chłód oraz analizę ekonomiczno - techniczną. Następnie na tej podstawie rekomendujemy najlepsze możliwości zastosowania układu kogeneracyjnego w danym zakładzie poprzez dobór mocowy  jednostki kogeneracyjnej. 

Zespół kogeneracyjny dostosowujemy do specyfiki pracy zakładu i jego zapotrzebowania na energię elektryczną, ciepło lub chłód.

W kolejnym etapie dostarczamy agregaty renomowanych producentów, wykonujemy przyłącza oraz  działania integracyjne z obecną infrastrukturą, by uruchomić instalacje.

Dzięki finansowaniu metodą ESCO taką instalację można przeprowadzić bez własnych nakładów. DB Energy ponosi koszty związane z jednostką i jej montażem, a przedsiębiorstwo dzieli się oszczędnościami w ustalonych wcześniej proporcjach.

Więcej na temat efektów instalacji kogeneracyjnej przeczytacie w zakładce Realizacje.