Publikacje

Forbes: Białe certyfikaty. Opłacalna redukcja zużycia energii

Wysokie ceny energii zmuszają przedsiębiorstwa do zmniejszenia jej zużycia. Takie działania wspiera system białych certyfikatów

Więcej

Kierunekenergetyka.pl: DB Energy z umową na realizację instalacji kogeneracji wysokosprawnej o wartości 21,8 mln złotych

Rosnące ceny energii zmuszają przedsiębiorstwa do szukania sposobów na zmniejszenie jej zużycia i wygenerowanie jak największych oszczędności dla zakładu. Rozumie to zarząd międzynarodowej firmy Schumacher Packaging, który w ostatnim czasie powierzył firmie DB Energy realizację instalacji wysokosprawnej kogeneracji – działania, które pomoże w podniesieniu stabilności zasilania oraz efektywności energetycznej zakładu.

Więcej

Gazeta Finansowa: Jak przedsiębiorcy mogą dbać nie tylko o zyski, lecz również korzyści dla otoczenia?

Europa dąży do zeroemisyjnosci tak w skrócie można opisać działania państw zmierzające w kierunku zmniejszenia ilości zużywanej energii, a co za tym idzie, ograniczenia wpływu człowieka na klimat. Jak przedsiębiorcy mogą dbać nie tylko o zyski, lecz również korzyści dla otoczenia?

Więcej
kogeneracja

Ceny gazu rosną, ale nadal opłaca się inwestować w kogenerację – nowy artykuł na CIRE.pl

Rosną zarówno ceny energii elektrycznej, jak i gazu. Dla firm oznacza to trudniejszy okres, poszukiwanie oszczędności czy możliwości optymalizacji źródeł. Warto w tym kontekście inwestować we własne źródła energii, takie jak kogeneracja, tym samym ograniczając konieczność zakupu energii z sieci.

Więcej

Umowa na wysokosprawną kogenerację: nowy artykuł na cire.pl

Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorców szuka sposobów na zmniejszenie jej zużycia i znalezienie oszczędności dla firmy. Doskonale rozumie to zarząd Schumacher Packaging, który powierzył nam niedawno realizację wysokosprawnej kogeneracji.

Więcej
oświetlenie

Przyszłość oświetlenia: nowy artykuł na cire.pl

Modernizacja oświetlenia może być jednym z tych działań, które pozwala uzyskać znaczące oszczędności i zapobiec nadmiernemu zużyciu energii. Wciąż jeszcze znaczna część zakładów przemysłowych dysponuje nieefektywnym oświetleniem.

Więcej
InstalacjeChlodnicze

Wymiana czynnika w instalacjach chłodniczych – szansa na podniesienie efektywności?

Parlament Europejski wprowadził wiele zmian dotyczących instalacji chłodniczych. Konkretnie mowa o zakazie budowy nowych systemów chłodzenia bazujących na gazach o potencjale tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) powyżej 150 i serwisowania istniejących gazami powyżej 2500.

Więcej

Jak zmienia się podejście do modernizacji sprężonego powietrza?

W poszukiwaniu rozwiązań, które mają poprawić efektywność energetyczną, warto rozważyć zmodernizowanie układu sprężonego powietrza. Jest ono wykorzystywane w różnorodnych procesach technologicznych w wielu branżach, a z doświadczenia wiemy, że każda inwestycja – niezależnie, czy jest to np. likwidacja nieszczelności, czy może zastosowanie odzysku sprężonego powietrza – może zaowocować istotnymi oszczędnościami.

Więcej

Czy wysokotemperaturowe pompy ciepła pomogą osiągnąć cele Fit for 55?

Komisja Europejska postawiła przed przedsiębiorcami niewątpliwie ambitne cele. Redukcja emisji wymaga jednak szybkich zmian. Czy polski przemysł podoła tak napiętemu harmonogramowi? Jakie rozwiązania technologiczne mogą zbliżyć nas do osiągnięcia założonego w pakiecie celu?

Więcej

FXMAG: Czy OZE zrekompensują niepewność energetyczną przedsiębiorców?

Ceny energii elektrycznej rosną w zastraszającym tempie. Wzrosty cen surowców energetycznych przekładają się na notowania energii. To sytuacja, która rzutuje na wszystkich – zarówno na osoby prywatne, jak i przedsiębiorców. Co więcej, eksperci szacują, że odbiorcy końcowi odczują to mocniej na rachunkach w 2023 roku. Wojna w Ukrainie stawia duży znak zapytania nad cenami surowców w dalszej perspektywie czasowej. Niepewność coraz częściej skłania przedsiębiorców do inwestowania w OZE.

Więcej

Dlaczego warto modernizować napędy elektryczne?

Napędy zużywają przeszło 70% energii w przemyśle. To powód, dla którego warto przyjrzeć się ich sprawności – tym bardziej, że nawet proste działania mogą przynieść znaczące oszczędności. Dlaczego warto modernizować napędy elektryczne?

Więcej

Jak zaplanować wymianę oświetlenia na LED?

Rozważając inwestycje energooszczędne, często myślimy o dużych modernizacjach. Tymczasem już sama wymiana oświetlenia na ledowe przyniesie wymierne korzyści. Zwrot można odnotować już w 3 lata. Podpowiadamy, jak zaplanować zmianę oświetlenia w firmie, żeby nie obciążyć jej budżetu!

Więcej

Czy jesteśmy gotowi na Fit for 55?

O pakiecie zmian, który ma na celu zredukowanie emisji szkodliwych gazów cieplarnianych jest coraz głośniej. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę zarówno ze swojego wpływu na środowisko, jak i nieuchronności zmian, które należy wprowadzić, aby poprawić sytuację. Jednak czy jesteśmy gotowi na założone tempo transformacji energetycznej?

Więcej

Fotowoltaika w przemyśle – nowy artykuł na cire.pl

Własne źródła energii w przemyśle cieszą się rosnącą popularnością. Wiele firm decyduje się zainwestować w fotowoltaikę. O zaletach i wadach takiego rozwiązania przeczytacie w najnowszym artykule w naszej autorskiej zakładce na portalu cire.pl.

Więcej

5 sposobów, jak poprawić efektywność energetyczną w zakładach – nowy artykuł na cire.pl

Co można zrobić, aby wpłynąć na efektywność energetyczną i tym samym realnie ograniczyć emisję? Dr inż. Piotr Danielski, opowiada o tym w artykule na portalu cire.pl. Poznajcie 5 sposobów, które może wdrożyć każde przedsiębiorstwo.

Więcej

Kogeneracja dla przemysłu – nowy artykuł na cire.pl

Tym razem chcemy się podzielić wiedzą o rozwiązaniu, które może być jednym ze sposobów uniezależnienia się od rosnących cen energii elektrycznej kupowanej z sieci. Czy przy dzisiejszych cenach gazu nadal się opłaca? Dr inż. Piotr Danielski, nasz wiceprezes zarządu, opowiada o tym, na jakie oszczędności można liczyć w tego typu inwestycji.

Więcej

FXMAG: DB Energy ze wzrostem zysku o ponad 400% r/r

W minionym kwartale DB Energy osiągnęło przychód narastająco ponad 45 mln zł, wobec 27 mln za cały poprzedni rok obrotowy. Wynik EBITDA za trzeci kwartał roku obrotowego 2021/2022 to 4,67 mln zł, a zysk netto 3,70 mln zł – wzrost o przeszło 400% r/r. Znaczący wpływ na wynik finansowy minionego kwartału miał między innymi projekt realizowany na rzecz Słodowni Soufflet – inwestycji realizowanej w modelu ESCO.

Więcej

Nowy artykuł na cire.pl: jak optymalizować koszty energii bez ponoszenia nakładów inwestycyjnych?

Na łamach naszego partnerskiego portalu cire.pl pojawił się kolejny tekst. Tym razem wiceprezes zarządu, dr Dominik Brach, opowie o modelu finansowania inwestycji energooszczędnych, który może być dla klienta pozabilansowy.

Więcej
Cire

Tworzymy nowy serwis o efektywności energetycznej na portalu cire.pl!

Podjęliśmy decyzję, żeby we współpracy z redakcją cire.pl, jednego z najpopularniejszych portali dedykowanych tematyce związanej z rynkiem energii, stworzyć autorski serwis dotyczący efektywności energetycznej, transformacji energetycznej przemysłu i zeroemisyjności.

Więcej
DB Energy dla Schumacher Packaging

20 mln zł rocznych oszczędności - DB Energy modernizuje elektrociepłownię dla Schumacher Packaging w Myszkowie

DB Energy rozszerzyło kontrakt na kompleksową modernizację elektrociepłowni dla Schumacher Packaging w Myszkowie - właśnie został podpisany aneks do umowy na realizację drugiego etapu inwestycji. Prace za 17,2 mln zł zostaną zrealizowane do IV kw. 2022 roku. Projekt jest realizowany w formule generalnego wykonawstwa.

Więcej
PEP2040

PEP2040 – potencjał i wyzwania

Przyjęta przez rząd Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku (PEP 2040) uznaje poprawę efektywności energetycznej (EE) za jeden z 8 celów szczegółowych transformacji gospodarki w kierunku niskoemisyjności. Realizacja PEP 2040 może stać się impulsem ekonomicznym dla wielu krajowych branż, a potencjał poprawy efektywności energetycznej w polskim przemyśle jest nadal olbrzymi i nie zawsze potrzebuje kapitałochłonnych technologii. Zastosowanie optymalnego rozwiązania pod względem technicznym jak i ekonomicznym wymaga natomiast szczegółowego audytu efektywności energetycznej, od którego realizacji przedsiębiorstwa często uciekają, starając się jedynie w minimalnym stopniu wypełnić obowiązek ustawowy.

Więcej
realizacja_strategii

Realizacja strategii rozwoju spółki

WZA DB Energy przyjęło uchwałę ws. emisji akcji i przejścia na Rynek Główny GPW w Warszawie. Spółka chce podwyższyć kapitał zakładowy poprzez emisję do 415.000 akcji zwykłych na okaziciela serii D, to jest rozproszenie 12%. Ostateczna decyzja należy do Zarządu spółki.

Więcej

DB Energy planuje emisję akcji i przejście na rynek główny GPW

DB Energy, lider w branży usług efektywności energetycznej w przemyśle, planuje nową emisję akcji i przeniesienie spółki na rynek główny Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w 2021 roku. Decyzję o dalszym rozwoju spółki podejmie Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy ustalone na 22 grudnia br.

Więcej

Powiększamy portfel projektów ESCO – inwestycja za 29 mln zł w poprawę efektywności energetycznej dla słodowni Soufflet Polska Sp. z o.o.

DB Energy podpisała umowę na realizację kompleksowego przedsięwzięcia z obszaru efektywności energetycznej dla Słodownia Soufflet Polska sp. z o.o., firmy z branży rolno-spożywczej. Inwestycja o wartości 29 mln zł obejmuje opracowanie i instalację układu kogeneracyjnego, współpracującego z odzyskiem ciepła procesowego na potrzeby zakładu w Poznaniu. Umowa będzie realizowana w modelu ESCO, a wynagrodzenie należne DB Energy z tytułu rozliczenia projektu – płatne przez okres 10 lat – jest uzależnione od wygenerowanych oszczędności kosztów dla klienta.

Więcej

Zapewniamy finansowanie projektów ESCO dla klientów przemysłowych, rozpoczynamy współpracę z Susi Partners AG – międzynarodowym funduszem inwestycyjnym od efektywności energetycznej

DB Energy podpisała umowę ws. finansowania projektów z obszaru efektywności energetycznej w modelu ESCO dla klientów przemysłowych. Partnerem jest Efficiency Solutions II SV zarządzany przez fundusz inwestycyjny Susi Partners AG, który specjalizuje się w inwestycjach wspierających transformację energetyczną. Susi Partners umożliwi finansowanie projektów o łącznej wartości co najmniej 20 mln euro. DB Energy planuje dalszy dynamiczny rozwój w segmencie inwestycji energetycznych na rynku ESCO w Polsce. Obecnie Spółka ma blisko 30 zidentyfikowanych projektów inwestycyjnych o wartości ok. 40 mln euro.

Więcej

DB Energy będzie zarządzać jednostką kogeneracyjną dla BWI Poland Technologies

DB Energy podpisała umowę na wytwarzanie oraz sprzedaż energii i ciepła z jednostki kogeneracyjnej w zakładzie BWI Poland Technologies w Balicach. Umowa została zawarta na okres 10 lat.

Więcej
Willbee na Enercon Europe 2020

ener.CON Europe 2020 - podsumowanie

„Najtańsza energia to ta niewykorzystana. Przemysł odpowiada za ok. 40% globalnego zużycia energii, dlatego inwestycje w obszarze efektywności energetycznej, mogą mieć znaczący wpływ na ochronę klimatu” - Piotr Danielski, Wiceprezes DB Energy i Dyrektor Zarządzający Willbee Energy.

Więcej

Projekty poprawy efektywności energetycznej realizowane w formule ESCO sposobem na budowanie przewagi konkurencyjnej w przemyśle!

Europejski przemysł stoi przed wyzwaniami związanymi z unijnym obowiązkiem ograniczenia emisji CO₂ i poprawy efektywności energetycznej produkcji. Przy obecnym spowolnieniu gospodarczym, wdrażanie rozwiązań z obszaru efektywności energetycznej może być sposobem na budowanie przewagi konkurencyjnej w branży. Przy ograniczonych środkach na inwestycje, jednym z optymalnych sposobów ich realizacji jest wykorzystanie formuły ESCO, która nie angażuje środków finansowych firmy, a gwarantuje oszczędności i gotówkę z efektywności energetycznej już w pierwszym roku po realizacji projektu.

Więcej