Czy audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest obowiązkowy?

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to specjalny zestaw analiz, pozwalający zidentyfikować obszary, w których jest możliwe zmniejszenie zużycia energii w przedsiębiorstwie. Dla niektórych firm jest on obowiązkowym audytem, który powinien być realizowany raz na 4 lata. Taki audyt obejmuje szereg obliczeń oraz opracowanie najciekawszych i najbardziej opłacalnych działań poprawiających efektywność energetyczną, możliwych do wdrożenia w danej firmie. To podstawowy krok i najważniejszy filar strategii zeroemisyjnej.

Czy audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest obowiązkowy

Czym jest audyt energetyczny? 

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to szczegółowa analiza wielu obszarów działalności firmy takich jak zużycie energii, procesy technologiczne, budynki, sieci przesyłowe czy stan floty. Kluczowym celem audytu energetycznego jest rekomendacja tak zwanych PSPEE, czyli Przedsięwzięć Służących Poprawie Efektywności Energetycznej.  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest zatem pierwszym i najważniejszym krokiem w stronę redukcji zużycia energii i osiągnięcia zeroemisyjności. Rekomendacje mogą być ponadto oparte o dokładne pomiary i wyliczenia zarówno od strony energetycznej jak i finansowej i precyzyjnie dobierane do potrzeb danej firmy. 

Jakie firmy muszą regularnie przeprowadzać audyt energetyczny? 

Zgodnie z ustawą o efektywności energetycznej (Dz.U. z 2016 r. poz. 831 tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 468), wprowadzającą w życie zapisy dyrektywy EED 2012/27/UE - stąd potoczna nazwa ,,audyt EED” - wszystkie duże przedsiębiorstwa w Polsce, są zobowiązane do przeprowadzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa. Czym charakteryzuje się duże przedsiębiorstwo w kontekście EED? 

Chodzi o firmy, które w ostatnich dwóch latach obrotowych zatrudniały średniorocznie przynajmniej 250 pracowników lub osiągnęły roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych przekraczający równowartości w złotych kwoty 50 mln euro, a suma aktywów bilansu na koniec jednego z tych lat przekroczyła równowartość w złotych kwoty 43 mln euro.  

Dla dużych spółek jest to obowiązek uregulowany prawnie – natomiast wyniki z audytu energetycznego przedsiębiorstwa są na tyle wartościowe, że warto go przeprowadzić, nawet jeśli obowiązek nie dotyczy danej firmy. W szczególności w przypadku spółek o wysokiej energochłonności - przykładowo z branży hutniczej, metalurgicznej, przetwórstwa papieru czy firm produkcyjnych – wyniki audytu EED mogą przynieść cenne wnioski i bardzo precyzyjny plan rozwiązań technicznych, którego wdrożenie zaowocuje wysokimi oszczędnościami. 

Gdzie zrealizować audyt energetyczny przedsiębiorstwa?  

Wiele firm oferujących usługi audytowe to spółki, które specjalizują się w konkretnych technologiach takich jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Wybierając firmę do realizacji audytu energetycznego warto więc poszukać audytora, który nie oferuje jednego rodzaju rozwiązań. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko, że wyniki audytu będą wskazywały na oferowane przez firmę usługi. Należy także zwrócić uwagę na jego doświadczenie zarówno w zakresie audytów jak i realizacji wskazanych przedsięwzięć – dzięki temu koszty oraz ryzyko nie będzie oparte wyłącznie na szacowanych obliczeniach, a sugerowane technologie będą lepiej dopasowane do specyfiki audytowanego przedsiębiorstwa. 

W DB Energy zajmujemy się zarówno audytami przedsiębiorstwa i szerzej konsultingiem, ale także projektujemy, realizujemy i finansujemy inwestycje energooszczędne. Wspieramy naszych Klientów w procesie pozyskiwania dofinansowań oraz Białych Certyfikatów, a także możemy sfinansować przedsięwzięcia w ramach finansowania ESCO w modelu zaprojektuj – sfinansuj – wybuduj. Audyt to tylko wstęp do dalszych działań, ale odpowiednio przeprowadzony będzie silnym fundamentem do realnej efektywności energetycznej i opłacalnej dekarbonizacji. 

Co po audycie energetycznym? 

Najlepiej zapoznać się z wnioskami z audytu i rozważyć rozpoczęcie realizacji inwestycji energooszczędnych. Połączenie naszych kompetencji związanych z efektywnością energetyczną - projektowaniem, finansowaniem i realizacją inwestycji energooszczędnych – z wiedzą Klienta w zakresie technologii produkcji, pozwala wdrażać inwestycje przynoszące największe oszczędności i realnie wpływać na obniżenie emisji CO₂. Dzięki pracy w zakładzie Klienta nasi inżynierowie mają bardzo dokładną wiedzę na temat stanu zakładu, co przekłada się na późniejszą łatwość w projektowaniu koncepcji wdrożeniowych i realizacji inwestycji. 

U jednego z naszych Klientów, w Słodowni Soufflet Polska w Poznaniu przeprowadziliśmy audyt energetyczny przedsiębiorstwa w 2016 roku. Zidentyfikowaliśmy, a następnie wdrożyliśmy i sfinansowaliśmy na jego podstawie inwestycję, która ograniczyła emisje słodowni o 9,5 tysiąca ton CO₂ rocznie. Wartość całego projektu to około 29 milionów złotych - dzięki zrealizowanej inwestycji zaoszczędziliśmy ponad 30 GWh energii cieplnej i 12 GWh energii elektrycznej. Ściśle współpracujemy ze Słodownią, gdzie monitorujemy zrealizowane projekty i planujemy kolejne. 

soufflet

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej realizacji, kliknij tutaj: Realizacja w Słodowni Soufflet

Podsumowując, audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest nie tylko wymogiem prawnym dla dużych firm, ale także strategicznym narzędziem, które może przynieść znaczne korzyści finansowe i ekologiczne. Wybór odpowiedniego audytora, który nie jest powiązany z konkretnymi technologiami, zapewnia obiektywność i skuteczność zaleceń, a współpraca z firmami oferującymi kompleksowe wsparcie w realizacji energooszczędnych inwestycji może znacząco przyspieszyć proces dekarbonizacji. Odpowiednio przeprowadzony audyt stanowi solidną podstawę do wdrożenia efektywnych rozwiązań energetycznych, które nie tylko obniżają koszty operacyjne, ale także wspierają zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa.