RealizacjeRealizacje

Freecooling

W audytowanych przedsiębiorstwach spotykamy się często z konkretnymi wymaganiami w zakresie dostarczenia chłodu do procesu technologicznego. Przykładem może być np. konieczność chłodzenia form wtryskowych, co wymaga dostarczenia chłodziwa o niskiej temperaturze. Warto rozważyć możliwość zastosowania freecoolingu w układzie agregatów wody lodowej.

W audytowanym zakładzie źródłem chłodu było 7 agregatów wody lodowej, usytuowanych bezpośrednio przy hali produkcyjnej, o łacznej mocy chłodniczej 1,6 MW. Układ wyposażony był w drycooler pracujący w funkcji freecooling'u.

W ramach audytu efektywności przedsiębiorstwa przeanalizowano możliwości techniczne i ekonomiczne usprawnienia działania systemu freecooling’u w zakładzie. Dotychczas układ wytwarzania wody lodowej wspomagany był niewielkim drycoolerem, który załączany był ręcznie przy temp. powietrza spadających poniżej 5 stopni Celsjusza.

W analizie założono zabudowę kompletnego układu freecooling’u, który umożliwiałby wykorzystanie energii chłodu zawartej w powietrzu na całkowite pokrycie zapotrzebowania zakładu na moc chłodniczą. Ze względu na wiek urządzenia i stopień wyeksploatowania założono, że zainstalowany obecnie układ freecooling’u nie będzie wykorzystywany.

Analizując rozbudowę systemu freecooling’u w zakładzie przyjęto załączanie układu freecooling’u przy temperaturze zewnętrznej równej lub mniejszej niż 4°C.

Przeprowadzono analizę pracy układu w oparciu o dane historyczne odnośnie średnich temperatur dla obszaru, na którym usytuowany jest zakład.

Po przeprowadzonej analizie okazało się, że przebudowa układu pozwoli zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o ok. 1 GWh i wygeneruje oszczedności w wysokości ok. 300 tys. zł, przy kosztach inwestycyjnych ok. 425 tys zł.

mgr inż. Waldemar Jakubowski
Kierownik Projektu, DB Energy

Kierownik projektów badań efektywności energetycznej w przemyśle - ukończył Politechnikę Wrocławską (Automatyka i Robotyka). Specjalista w dziedzinie efektywności energetycznej i systemów wsparcia. Główne zainteresowania techniczne to efektywność napędów elektrycznych i instalacji sprężonego powietrza. Zajmuje się koordynacją prac na obiektach przemysłowych związanych z badaniami efektywności energetycznej oraz tworzeniem ekspertyz w zakresie efektywności energetycznej, OZE i kogeneracji.

Obszar działalnościPracujemy z energią na całym świecie

Realizujemy audyty efektywności energetycznej w średnim i dużym przemyśle, osiągając realne zmniejszenie zużycia energii u klientów. Do tej pory według projektów naszego zespołu przeprowadzono modernizacje o łącznym koszcie ponad 2,4 bln zł, co pozwoliło osiągnąć redukcję zużycia energii o co najmniej 3,9 TWh i oszczędzać rocznie ponad 708 mln zł.

Pracujemy z energią na całym świecie

Referencje